venue burgee

Club Championships 2020

PLSC

Results are provisional as of 21st February

Fleet A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: RYA Portsmouth
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Champs 2-R1
21/02/2020 14:00
Champs 2-R2
21/02/2020 14.00
Champs 2-R3
21/02/2020 14.00
Total Nett
1st Fleet A Grand Master Dove LASER RADIAL PLSC Jeff Coffin 1147 3.0 2.0 1.0 6.0 6.0
2nd Fleet A     LASER RADIAL   Michelle Lenaarts 1147 2.0 5.0 2.0 9.0 9.0
3rd Fleet A Grand Master Club Boat LASER RADIAL PLSC Matt Carter 1147 4.0 3.0 4.0 11.0 11.0
4th Fleet A     LASER RADIAL PLSC Shaaron McKee 1147 5.0 4.0 3.0 12.0 12.0
5th Fleet A Junior   OPTIMIST   Oscar Marshall 1642 1.0 1.0 15.0 DNC 17.0 17.0
6th Fleet A Grand Master   LASER PLSC John Castle 1078 7.0 6.0 5.0 18.0 18.0
7th Fleet A Master   LASER RADIAL PLSC Mak Matthews 1147 6.0 7.0 15.0 DNC 28.0 28.0
8th Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC Blair Park 1078 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 45.0
8th Fleet A Master   LASER PLSC Kari Sinambathy 1078 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 45.0
8th Fleet A Junior   Bic   Cooper Hall 1290 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 45.0
8th Fleet A Great Grand Master Wondering Sailor LASER PLSC Ian Wallace 1078 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 45.0
8th Fleet A Master   LASER PLSC Andrew Irving 1078 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 45.0
8th Fleet A Grand Master Club Boat LASER PLSC Paul Saunders 1078 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 45.0
8th Fleet A Master   RS AERO 9 PLSC Marco Canegallo 1019 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 45.0

Champs 2-R1 - Fleet A Fleet - 21/02/2020 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet A Junior   OPTIMIST   Oscar Marshall 1642 23:13 1.0
2 Fleet A     LASER RADIAL   Michelle Lenaarts 1147 19:29 2.0
3 Fleet A Grand Master Dove LASER RADIAL PLSC Jeff Coffin 1147 19:45 3.0
4 Fleet A Grand Master Club Boat LASER RADIAL PLSC Matt Carter 1147 21:44 4.0
5 Fleet A     LASER RADIAL PLSC Shaaron McKee 1147 21:57 5.0
6 Fleet A Master   LASER RADIAL PLSC Mak Matthews 1147 22:10 6.0
7 Fleet A Grand Master   LASER PLSC John Castle 1078 21:53 7.0

Champs 2-R2 - Fleet A Fleet - 21/02/2020 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet A Junior   OPTIMIST   Oscar Marshall 1642 25:08 1.0
2 Fleet A Grand Master Dove LASER RADIAL PLSC Jeff Coffin 1147 21:02 2.0
3 Fleet A Grand Master Club Boat LASER RADIAL PLSC Matt Carter 1147 22:21 3.0
4 Fleet A     LASER RADIAL PLSC Shaaron McKee 1147 22:22 4.0
5 Fleet A     LASER RADIAL   Michelle Lenaarts 1147 22:23 5.0
6 Fleet A Grand Master   LASER PLSC John Castle 1078 22:21 6.0
7 Fleet A Master   LASER RADIAL PLSC Mak Matthews 1147 30:06 7.0

Champs 2-R3 - Fleet A Fleet - 21/02/2020 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class Club HelmName PY Elapsed Points
1 Fleet A Grand Master Dove LASER RADIAL PLSC Jeff Coffin 1147 20:10 1.0
2 Fleet A     LASER RADIAL   Michelle Lenaarts 1147 20:35 2.0
3 Fleet A     LASER RADIAL PLSC Shaaron McKee 1147 20:49 3.0
4 Fleet A Grand Master Club Boat LASER RADIAL PLSC Matt Carter 1147 21:23 4.0
5 Fleet A Grand Master   LASER PLSC John Castle 1078 21:21 5.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 15

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com