venue burgee

Handicap Series 2018

PLSC

Results are provisional as of 7th October 2018

A Fleet Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PY Handicap Series 1 - Race 1 Handicap Series 1 - Race 2 Handicap Series 1 - Race 3 Handicap Series 2 - Race 1 Handicap Series 2 - Race 2 Handicap Series 2 - Race 3 Total Nett
1st 4 A Fleet Master   RS AERO 9   PLSC Marco Canegallo 1028 1.0 (2.0) 1.0 1.0 2.0 2.0 9.0 7.0
2nd 1 A Fleet Great Grand Master Wondering Sailor LASER   PLSC Ian Wallace 1078 (3.0) 3.0 3.0 2.0 1.0 1.0 13.0 10.0
3rd 5 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 (5.0) 5.0 5.0 3.0 3.0 3.0 24.0 19.0
4th 2 A Fleet Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 2.0 1.0 2.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 41.0 29.0
5th 9 A Fleet Open Club Boat LASER RADIAL   PLSC Deborah Killen 1142 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 4.0 4.0 48.0 36.0
6th 3 A Fleet Grand Master Dove LASER 177775 PLSC Jeff Coffin 1078 4.0 4.0 4.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 48.0 36.0
7th 8 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders 1078 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 5.0 5.0 6.0 52.0 40.0
8th 10 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Matt Carter 1078 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 7.0 6.0 5.0 54.0 42.0
9th 11 A Fleet Grand Master   LASER   PLSC John Castle 1078 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 6.0 7.0 8.0 57.0 45.0
10th 12 A Fleet Master Club Boat LASER   PLSC James Denham 1078 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 8.0 8.0 7.0 59.0 47.0
11th 13 A Fleet Great Grand Master   LASER   PLSC Jock Bilger 1078 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0

B Fleet Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PY Handicap Series 1 - Race 1 Handicap Series 1 - Race 2 Handicap Series 1 - Race 3 Total Nett
1st 6 B Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Matt Carter 1078 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd 7 B Fleet   Club Boat LASER RADIAL   PLSC James Wilmer-Provan 1142 (3.0 DNF) 2.0 2.0 7.0 4.0


Handicap Series 2 - Race 1 - A Fleet Fleet - 7/10/18 at 16:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Points
1 4 A Fleet Master   RS AERO 9   PLSC Marco Canegallo 1028 18.00 1.0
2 1 A Fleet Great Grand Master Wondering Sailor LASER   PLSC Ian Wallace 1078 19.00 2.0
3 5 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 20.06 3.0
4 9 A Fleet Open Club Boat LASER RADIAL   PLSC Deborah Killen 1142 21.20 4.0
5 8 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders 1078 22.06 5.0
6 11 A Fleet Grand Master   LASER   PLSC John Castle 1078 22.16 6.0
7 10 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Matt Carter 1078 22.18 7.0
8 12 A Fleet Master Club Boat LASER   PLSC James Denham 1078 23.10 8.0
9 13 A Fleet Great Grand Master   LASER   PLSC Jock Bilger 1078 DNF 12.0

Handicap Series 2 - Race 2 - A Fleet Fleet - 7/10/18 at 16:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Points
1 1 A Fleet Great Grand Master Wondering Sailor LASER   PLSC Ian Wallace 1078 18.33 1.0
2 4 A Fleet Master   RS AERO 9   PLSC Marco Canegallo 1028 18.00 2.0
3 5 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 19.23 3.0
4 9 A Fleet Open Club Boat LASER RADIAL   PLSC Deborah Killen 1142 20.33 4.0
5 8 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders 1078 19.47 5.0
6 10 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Matt Carter 1078 20.30 6.0
7 11 A Fleet Grand Master   LASER   PLSC John Castle 1078 20.50 7.0
8 12 A Fleet Master Club Boat LASER   PLSC James Denham 1078 21.02 8.0

Handicap Series 2 - Race 3 - A Fleet Fleet - 7/10/18 at 16:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Points
1 1 A Fleet Great Grand Master Wondering Sailor LASER   PLSC Ian Wallace 1078 18.45 1.0
2 4 A Fleet Master   RS AERO 9   PLSC Marco Canegallo 1028 18.10 2.0
3 5 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park 1078 19.29 3.0
4 9 A Fleet Open Club Boat LASER RADIAL   PLSC Deborah Killen 1142 21.12 4.0
5 10 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Matt Carter 1078 20.23 5.0
6 8 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Paul Saunders 1078 20.49 6.0
7 12 A Fleet Master Club Boat LASER   PLSC James Denham 1078 20.51 7.0
8 11 A Fleet Grand Master   LASER   PLSC John Castle 1078 21.44 8.0

Handicap Series 2 - Race 1 - B Fleet Fleet - 7/10/18 at 16:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Handicap Series 2 - Race 2 - B Fleet Fleet - 7/10/18 at 16:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Handicap Series 2 - Race 3 - B Fleet Fleet - 7/10/18 at 16:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 12
DNFStarted but did not finish Varies

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com