venue burgee

Sprint Race 2018/19

PLSC

Results are provisional as of 10th June 2018

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Sprint Series 1 - Race 1
10/06/18 15:00
Sprint Series 1 - Race 2
10/06/18 15:00
Sprint Series 1 - Race 3
10/06/18 15:00
Total Nett
1st Fleet A Master   LASER RADIAL   PLSC Andrew Irving N/A 1101 2.5 2.0 2.0 6.5 6.5
2nd Fleet A Great Grand Master Go LASER   PLSC Paul Page N/A 1078 4.0 1.0 5.0 10.0 10.0
3rd Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 1.0 11.0 1.0 13.0 13.0
4th Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC Matt Carter   1078 10.0 3.0 3.0 16.0 16.0
5th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 7.0 6.0 7.0 20.0 20.0
6th Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Charles Lebret   1078 5.0 12.0 4.0 21.0 21.0
7th Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck   1078 8.0 5.0 8.0 21.0 21.0
8th Fleet A Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Murray Gauld   1101 6.0 7.0 9.0 22.0 22.0
9th Fleet A Open Woman Club Boat LASER     Nicole Wheler   1078 11.0 8.0 6.0 25.0 25.0
10th Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 9.0 9.0 11.0 29.0 29.0
11th Fleet A Open Woman Club Boat LASER     Nikola Ford   1078 12.0 10.0 10.0 32.0 32.0
12th Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 17.0 DNS 4.0 12.0 33.0 33.0
13th Fleet A Grand Master   Europe     Derek Brebner   1139 2.5 17.0 DNS 17.0 DNS 36.5 36.5
14th Fleet A Master   LASER   Point Chevalier Sailing Club John Beckett   1078 17.0 DNF 17.0 DNS 17.0 DNS 51.0 51.0
14th Fleet A Grand Master   Laser Radial 206029 PLSC Kevin Welsh N/A 1101 17.0 DNC 17.0 DNS 17.0 DNS 51.0 51.0
14th Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Rob Croft   1078 17.0 DNF 17.0 DNS 17.0 DNS 51.0 51.0

Sprint Series 1 - Race 1 - 10/06/18 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 20:53 1.0
2 Fleet A Master   LASER RADIAL   PLSC Andrew Irving N/A 1101 22:46 2.5
2 Fleet A Grand Master   Europe     Derek Brebner   1139 22:46 2.5
4 Fleet A Great Grand Master Go LASER   PLSC Paul Page N/A 1078 23:41 4.0
5 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Charles Lebret   1078 28:37 5.0
6 Fleet A Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Murray Gauld   1101 29:46 6.0
7 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 30:32 7.0
8 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck   1078 31:28 8.0
9 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 36:06 9.0
10 Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC Matt Carter   1078 36:27 10.0
11 Fleet A Open Woman Club Boat LASER     Nicole Wheler   1078 37:25 11.0
12 Fleet A Open Woman Club Boat LASER     Nikola Ford   1078 38:12 12.0
13 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 DNS 17.0
13 Fleet A Master   LASER   Point Chevalier Sailing Club John Beckett   1078 DNF 17.0
13 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Rob Croft   1078 DNF 17.0

Sprint Series 1 - Race 2 - 10/06/18 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Great Grand Master Go LASER   PLSC Paul Page N/A 1078 24:28 1.0
2 Fleet A Master   LASER RADIAL   PLSC Andrew Irving N/A 1101 25:43 2.0
3 Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC Matt Carter   1078 26:10 3.0
4 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 26:29 4.0
5 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck   1078 26:31 5.0
6 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 26:49 6.0
7 Fleet A Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Murray Gauld   1101 27:33 7.0
8 Fleet A Open Woman Club Boat LASER     Nicole Wheler   1078 27:37 8.0
9 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 27:43 9.0
10 Fleet A Open Woman Club Boat LASER     Nikola Ford   1078 27:54 10.0
11 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 30:39 11.0
12 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Charles Lebret   1078 30:49 12.0
13 Fleet A Grand Master   Europe     Derek Brebner   1139 DNS 17.0
13 Fleet A Master   LASER   Point Chevalier Sailing Club John Beckett   1078 DNS 17.0
13 Fleet A Grand Master   Laser Radial 206029 PLSC Kevin Welsh N/A 1101 DNS 17.0
13 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Rob Croft   1078 DNS 17.0

Sprint Series 1 - Race 3 - 10/06/18 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin N/A 1078 13:29 1.0
2 Fleet A Master   LASER RADIAL   PLSC Andrew Irving N/A 1101 13:36 2.0
3 Fleet B Master Club Boat LASER   PLSC Matt Carter   1078 13:42 3.0
4 Fleet A Open Club Boat LASER   PLSC Charles Lebret   1078 14:06 4.0
5 Fleet A Great Grand Master Go LASER   PLSC Paul Page N/A 1078 14:23 5.0
6 Fleet A Open Woman Club Boat LASER     Nicole Wheler   1078 14:36 6.0
7 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare N/A 1078 14:47 7.0
8 Fleet A Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Bernard Sonck   1078 14:52 8.0
9 Fleet A Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Murray Gauld   1101 14:53 9.0
10 Fleet A Open Woman Club Boat LASER     Nikola Ford   1078 14:54 10.0
11 Fleet A Master   LASER 177775 PLSC Jeff Coffin N/A 1078 15:09 11.0
12 Fleet A Grand Master Club Boat LASER   PLSC Blair Park N/A 1078 15:26 12.0
13 Fleet A Grand Master   Europe     Derek Brebner   1139 DNS 17.0
13 Fleet A Master   LASER   Point Chevalier Sailing Club John Beckett   1078 DNS 17.0
13 Fleet A Grand Master   Laser Radial 206029 PLSC Kevin Welsh N/A 1101 DNS 17.0
13 Fleet B Apprentice Master Club Boat LASER   PLSC Rob Croft   1078 DNS 17.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 17
DNFStarted but did not finish 17
DNSCame to the start area but did not start 17

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com