venue burgee

Summer Series 2018

PLSC

Results are provisional as of 18th November 2018

A Fleet Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PY Summer Series 1 - Race 1 Summer Series 1 - Race 2 Summer Series 1 - Race 3 Summer Series 2 - Race 1 Summer Series 2 - Race 2 Summer Series 2 - Race 3 Total Nett
1st 4 A Fleet Master   RS AERO 9   PLSC Marco Canegallo 1028 2.0 1.0 2.0 5.0 (6.0) 2.5 18.5 12.5
2nd 3 A Fleet Great Grand Master Wondering Sailor LASER   PLSC Ian Wallace 1078 1.0 3.0 1.0 (6.5) 5.0 4.0 20.5 14.0
3rd 5 A Fleet Great Grand Master Go! LASER   PLSC Paul Page 1078 (17.0 DNS) 2.0 4.0 4.0 4.0 2.5 33.5 16.5
4th 7 A Fleet Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 3.0 6.0 5.0 8.0 8.0 (17.0 DNC) 47.0 30.0
5th 10 A Fleet Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Kevin Welsh 1142 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 1.0 1.0 5.0 58.0 41.0
6th 8 A Fleet Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 3.0 1.0 58.0 41.0
7th 11 A Fleet Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Jeff Coffin 1142 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 2.0 6.0 61.0 44.0
8th 6 A Fleet Open Club Boat LASER   PLSC Sam Scott 1078 5.0 5.0 3.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 64.0 47.0
9th 1 A Fleet Open Club Boat LASER RADIAL   PLSC Deborah Killen 1142 6.0 4.0 6.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 67.0 50.0
10th 2 A Fleet Grand Master   LASER   PLSC John Castle 1078 4.0 7.0 7.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 69.0 52.0
11th 14 A Fleet Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Murray Gauld 1142 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 6.5 7.0 7.0 71.5 54.5
12th 9 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Matt Carter 1078 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 9.0 10.0 8.0 78.0 61.0
13th 12 A Fleet Master   LASER   PLSC Rob Kent 1078 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 10.0 9.0 9.0 79.0 62.0
14th 13 A Fleet Apprentice Master   LASER   PLSC Rob Croft 1078 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 11.0 11.0 10.0 83.0 66.0
15th 15 A Fleet Grand Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNF 17.0 DNS 17.0 DNS 102.0 85.0
15th 16 A Fleet Great Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Jock Bilger 1142 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNS 17.0 DNS 17.0 DNS 102.0 85.0


Summer Series 2 - Race 1 - A Fleet Fleet - 18/11/18 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Points
1 10 A Fleet Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Kevin Welsh 1142 21.16 1.0
2 11 A Fleet Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Jeff Coffin 1142 21.18 2.0
3 8 A Fleet Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 20.15 3.0
4 5 A Fleet Great Grand Master Go! LASER   PLSC Paul Page 1078 20.34 4.0
5 4 A Fleet Master   RS AERO 9   PLSC Marco Canegallo 1028 19.38 5.0
6 3 A Fleet Great Grand Master Wondering Sailor LASER   PLSC Ian Wallace 1078 21.49 6.5
6 14 A Fleet Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Murray Gauld 1142 23.06 6.5
8 7 A Fleet Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 22.46 8.0
9 9 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Matt Carter 1078 22.50 9.0
10 12 A Fleet Master   LASER   PLSC Rob Kent 1078 22.52 10.0
11 13 A Fleet Apprentice Master   LASER   PLSC Rob Croft 1078 22.54 11.0
12 15 A Fleet Grand Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 DNF 17.0
12 16 A Fleet Great Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Jock Bilger 1142 DNS 17.0

Summer Series 2 - Race 2 - A Fleet Fleet - 18/11/18 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Points
1 10 A Fleet Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Kevin Welsh 1142 21.37 1.0
2 11 A Fleet Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Jeff Coffin 1142 22.04 2.0
3 8 A Fleet Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 20.51 3.0
4 5 A Fleet Great Grand Master Go! LASER   PLSC Paul Page 1078 21.12 4.0
5 3 A Fleet Great Grand Master Wondering Sailor LASER   PLSC Ian Wallace 1078 21.13 5.0
6 4 A Fleet Master   RS AERO 9   PLSC Marco Canegallo 1028 20.21 6.0
7 14 A Fleet Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Murray Gauld 1142 23.25 7.0
8 7 A Fleet Master Club Boat LASER   PLSC Andrew Dare 1078 23.07 8.0
9 12 A Fleet Master   LASER   PLSC Rob Kent 1078 23.35 9.0
10 9 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Matt Carter 1078 23.43 10.0
11 13 A Fleet Apprentice Master   LASER   PLSC Rob Croft 1078 23.46 11.0
12 15 A Fleet Grand Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 DNS 17.0
12 16 A Fleet Great Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Jock Bilger 1142 DNS 17.0

Summer Series 2 - Race 3 - A Fleet Fleet - 18/11/18 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Points
1 8 A Fleet Open Club Boat LASER   PLSC Andrew Coffin 1078 19.12 1.0
2 4 A Fleet Master   RS AERO 9   PLSC Marco Canegallo 1028 18.55 2.5
2 5 A Fleet Great Grand Master Go! LASER   PLSC Paul Page 1078 19.50 2.5
4 3 A Fleet Great Grand Master Wondering Sailor LASER   PLSC Ian Wallace 1078 19.53 4.0
5 10 A Fleet Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Kevin Welsh 1142 21.06 5.0
6 11 A Fleet Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Jeff Coffin 1142 21.32 6.0
7 14 A Fleet Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Murray Gauld 1142 22.40 7.0
8 9 A Fleet Grand Master Club Boat LASER   PLSC Matt Carter 1078 22.01 8.0
9 12 A Fleet Master   LASER   PLSC Rob Kent 1078 22.42 9.0
10 13 A Fleet Apprentice Master   LASER   PLSC Rob Croft 1078 23.14 10.0
11 15 A Fleet Grand Master   LASER   PLSC Andrew Irving 1078 DNS 17.0
11 16 A Fleet Great Grand Master   LASER RADIAL   PLSC Jock Bilger 1142 DNS 17.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 17
DNFStarted but did not finish 17
DNSCame to the start area but did not start 17

http://www.plsc.org.nz

http://www.plsc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com