Medals & Trophy Winners

Away Regatta Results

 

 

2017

 

         25th and 26th February

Auckland Laser Championship at Murrays Bay Yacht Club
  • Results
  • (PLSC members: Laser Standard: Dario Motta and Ian Wallace, Laser Radial: Jeff Coffin and Shaaron McKee)

    photos.png

    bronze.jpgAndrew Coffin, Third Standard

    bronze.jpgJeff Coffin, Third Radial

             18th and 19th February

    2017 Burnsco HYC Regatta
  • Results
  • (PLSC members: Laser Standard: Andrew Coffin, Chantal Grass and Ian Wallace, Laser Radial: Deborah Killen and Jeff Coffin)

    photos.png

    silver.jpgChantal Grass, First Standard Woman

    silver.jpgShaaron McKee, Second Radial

    bronze.jpgDeborah Killen, Third Radial

    silver.jpgMurray Gauld, First Radial Male

             12th February

    2017 French Bay Regatta
  • Standard Results
  • Radial Results
  • (PLSC members: Laser Standard: Andrew Coffin, Chantal Grass, Laser Radial: Deborah Killen, Murray Gauld, Shaaron McKee)

    photos.png

    bronze.jpgShaaron McKee, Third Masters

             3rd to 5th February

    2017 Whanganui New Zealand Masters Games
  • Results
  • (PLSC members: Lasers - Jock Bilger and Shaaron McKee)

    photos.png

    gold.jpgIan Wallace, First Centreboard

             4th February

    2017 Snake Bank Regatta at Marsden Point Yacht and Boat Club

    (PLSC members: Laser Standard: Chantal Grass (3rd centreboard) and Ian Wallace (1st Centreboard), Laser Radial: Deborah Killen)

    photos.png

    bronze.jpgKevin Welsh, Third Radial

    gold.jpgTaylor Farrell, 1st Woman Sailor

             30th January

    2017 Auckland Anniversary Regatta at Tamaki
  • Results Standard
  • Results Radial
  • (PLSC members: Laser Standard: Andrew Coffin, Chantal Grass, Dario Motta, Ian Wallace, Nigel Harford, Paul Saunders. Laser Radial: Deborah Killen, Jeff Coffin, Kevin Welsh, Murray Gauld, Shaaron McKee, Taylor Farrell)

    photos.png

     

             19th to 22nd January

    2017 Laser National Championship at Lake Taupo Yacht Club
  • Results
  • (PLSC members: Open Standard: Ben Lutze, Kayne Jacobson, Jordan Zagonel; Master Radial: Kevin Welsh and Murray Gauld; Master Standard: Ian Wallace and Marco Canegallo)

    photos.png

    bronze.jpgNigel Harford, Third Standard

             7th and 8th January

    2017 Taipa Centreboard Regatta at Taipa Yacht Club
  • Results
  • (PLSC members: Lasers: Ian Wallace and Nigel Harford, Mustang: Andrew Irving)

    photos.png

     

    2016

     

     

             13th November

    2016 North Harbour Masters at Pupuke Boating Club
  • Results
  • (PLSC members in Radials: Jeff Coffin, Kevin Welsh, Nigel Harford and Shaaron McKee)

    photos.png

    gold.jpgKayne Jacobson, First Standard

    silver.jpgIan Wallace, Second Standard

             25th September

    Limestone Island Race at Onerahi Yacht Club

    (PLSC members: Lasers: Deborah Killen, Ian Wallace, Kayne Jacobson, Sam Scott)

    photos.png

    goldmedal.jpgPaul Page, First Standard

    bronzemedal.jpgAndrew Coffin, Third Standard

    goldmedal.jpgPLSC, Brass Monkey Trophy

             4th and 5th June 2016

    2016 Brass Monkey Regatta at Ngaroto Yacht Club
  • Results
  • (PLSC members: Standard: Andrew Coffin, Ian Wallace, John Castle and Paul Page - Radial: Annie Mills)

    photos.png

    gold.jpgIan Wallace, First Standard

    gold.jpgAndrew Irving, Second Standard

    bronze.jpgBlair Park, Third Standard

             19th June

    2016 Weymouth Winter Madness Regatta at Weymouth Yacht Club

    (PLSC members: Andrew Irving, Blair Park and Ian Wallace)

     

    silvermedal.jpgIan Wallace, Second Standard

    bronzemedal.jpgPaul Page, Third Standard

    silvermedal.jpgShaaron McKee, Second Radial

             4th and 5th June 2016

    2016 Queen's Birthday Regatta at Port Ohope Yacht Club
  • Results
  • (PLSC members: Standard: Andrew Coffin, Chantal Grass, Ian Wallace, Jeff Coffin and Paul Page - Radial: Shaaron McKee)

    photos.png

    goldmedal.jpgAnnie Mills, First Apprentice Master, A Fleet

    bronzemedal.jpgShaaron McKee, Third Master, A Fleet

    goldmedal.jpgDeborah Killen, First, B Fleet

             30th April 2016

    2016 Auckland Women Laser Championships at Point Chevalier Sailing Club
  • Results
  • (PLSC members: Annie Mills, Chantal Grass, Deborah Killen, Shaaron McKee, Taylor Farrell)

    photos.png

     

             19th and 20th March 2016

    2016 Northland Laser Championships at Onerahi Yacht Club
  • Results
  • (PLSC members: Chantal Grass, Ian Wallace and Shaaron McKee)

    photos.png

    gold.jpgSecond Master Team: Arthur Ferguson, Ian Wallace and Marco Canegallo

             5th and 6th March

    2016 OKI 24 Hours at Lake Pupuke
  • Results
  • (PLSC members: Open Team: Andrew Coffin, Loc Eisenring; Master Team 1: Arthur Ferguson, Ian Wallace and Marco Canegallo; Master Team 2: Bernard Sonck, Blair Park and Pete Linford)

    photos.png

    gold.jpgPaul Page, First Standard

    gold.jpgAndrew Coffin, Second Standard

    bronze.jpgBernard Sonck, Third Standard

    gold.jpgChantal Grass, First Woman Standard

    gold.jpgJeff Coffin, Second Radial

             28th February

    2016 French Bay Regatta (Manukau Shield Challenge) at French Bay Yacht Club

    (PLSC members: Standard: Andrew Coffin, Bernard Sonck, Chantal Grass, Paul Page - Radial: Jeff Coffin, Deborah Killen)

    photos.png

     

             20 and 21st February

    2016 Auckland Laser Championship at Murrays Bay Yacht Club
  • Results
  • (PLSC members: Standard: Andrew Coffin, Dario Motta, Ian Wallace. Radial: Loc Eisenring)

    photos.png

    bronze.jpgAndrew Coffin, Third Standard

             6th & 7th February

    2016 Waikato Thames Yachting Association Regatta at Lake Ngaroto Sailing Club
  • Results
  • (PLSC members: Standard: Andrew Coffin, Chantal Grass, Ian Wallace. Radial: Deborah Killen)

    photos.png

     

             1st February

    2016 Auckland Anniversary Regatta at Tamaki
  • Results Standard
  • Results Radial
  • (PLSC members: Standard: Chantal Grass, Ian Wallace, Paul Page. Radial: Andrew Coffin, Loc Eisenring, Shaaron McKee)

    photos.png

     

             22nd to 25th January

    2016 NZ Laser Nationals at Muritai Yacht Club
  • Results Standard Open
  • Results Radial
  • (PLSC members: Ian Wallace (M Standard), Loc Eisenring (O Radial))

    photos.png

    bronze.jpgNigel Harford, Third Standard

             9th and 10th January 2016

    2016 Taipa Centreboard Regatta at Taipa Sailing Club

    (PLSC members - Standard: Nigel Harford (3rd), Ian Wallace (4th), Andrew Irving (6th) and Bernard Sonck (9th))

    photos.png

     

    2015

     

    goldmedal.jpgPaul Page, First Standard

    goldmedal.jpgPLSC Winner of Brass Monkey teams trophy

             13th September 2015

    2015 Ngaroto Brass Monkey at Ngaroto Sailing Club

    (PLSC members: Standard: Andrew Irving, Ian Wallace and Paul Page - Radial: Annie Mills and Shaaron McKee)

    photos.png

    goldmedal.jpgPaul Page, First Standard

    silvermedal.jpgIan Wallace, Second Standard

             30th and 31st May 2015

    2015 Queen's Birthday Regatta at Port Ohope Yacht Club
  • Results Standard Open
  • Results Radial
  • (PLSC members: Standard: Chantal Grass, Ian Wallace, Jeff Coffin and Paul Page - Radial: Shaaron McKee)

    photos.png

    silvermedal.jpgAnnie Mills, Second Women B Fleet

     

             19th April 2015

    2015 Auckland Women Laser Championship at French Bay Yacht Club

    (PLSC members: Aleisha Ferguson, Annie Mills, Chantal Grass and Shaaron McKee)

    photos.png

    goldmedal.jpgShaaron McKee, First Woman

     

             21st March 2015

    Auckland Laser Master Champs at Tamaki Yacht Club
  • Results Standard Open
  • Results Radial
  • (PLSC members: Standard: Arthur Ferguson, Ian Wallace and Chantal Grass; Radial: Shaaron McKee)

    photos.png

    goldmedal.jpgAleisha, Chantal & Shaaron, First Women Team

    bronze.jpgArthur, Ian and Marco, 3rd Masters Team

             7th and 8th March 2015

    2015 OKI 24 hour race at Lake Pupuke, Auckland

    (PLSC members: Open team 1: Andrew Coffin and Loc Eisenring, Open Team 2: Bernard Sonck and Lukas Attenbach, Masters Team 1: Arthur Ferguson, Ian Wallace and Marco Canegallo, Masters Team 2: Blair Park, Nigel Harford, Masters Team 3: Andrew Dare, Christopher Knight and Will Perry, Women Team: Aleisha Ferguson, Chantal Grass and Shaaron McKee and Solo Team: Pete Linford)

    photos.png

     

             14th and 15th February 2015

    Auckland Laser Champs at Tamaki Yacht Club
  • Results Standard Open
  • Results Radial
  • (PLSC members: Standard: Ian Wallace and Chantal Grass; Radial: Loc Eisenring)

    photos.png

    silvermedal.jpgJock Bilger, First, 60 +

    gold.jpgShaaron McKee, First Under 60

             5th to 7th February

    Wanganui New Zealand Masters Game 2015

    (PLSC members: Jock Bilger, Shaaron McKee)

    The N.Z. Masters Games Yachting Championship were held by the Sailing Wanganui (Wanganui Sailing Club Inc.) and were sailed on the Whanganui River lower reaches in the vicinity of the Clubhouse, Gilberd Street

     

    goldmedal.jpgArthur Ferguson, First Open

    gold.jpgPaul Page, Second Open

    gold.jpgAleisha Ferguson, First 4.7

             6th & 7th February

    2015 Waikato-Thames Yachting Assn Regatta at Hamilton Yacht Club (PLSC members: 4.7 : Aleisha Linford. Standard: Arthur Ferguson, Chantal Grass, Ian Wallace, Paul Page)

    photos.png

    bronzemedal.jpgPaul Page Third Standard

    gold.jpgAleisha Ferguson, First 4.7

             26th January

    2015 Auckland Anniversary Regatta at Tamaki
  • Results Standard
  • Results Radial
  • Results 4.7
  • (PLSC members: 4.7 : Aleisha Linford. Standard: Chantal Grass, David Barker, Ian Wallace, Paul Page. Radial: Arthur Ferguson, Loc Eisenring, Lukas Altenbach, Shaaron McKee)

    photos.png

     

             15th to 18th January

    2015 NZ Laser Nationals at Takapuna
  • Results
  • (PLSC members: Aleisha Linford (Y 4.7) 4th, Chantal Grass (M Standard) 41st, Ian Wallace (M Standard) 24th, Marco Canegallo (M Standard) 35th, Kevin Welsh (M Radial) 6th, Loc Eisenring (O Radial) 42nd, Lukas Altenbach (O Radial) 50th)

    photos.png

    silvermedal.jpgIan Wallace Second Standard

    gold.jpgLoc Eisenring, First Radial

    silver.jpgJeff Coffin, Second Radial

    silver.jpgAndrew Coffin, Third Radial

             9th and 10th January 2015

    2015 Taipa Classic Regatta at Taipa Sailing Club

    (PLSC members, Radial: Loc Eisenring (1st), Jeff Coffin (2nd), Andrew Coffin (3rd), Shaaron McKee (4th), Standard: Ian Wallace (2nd), Andrew Irving (4th) and Chantal Grass (7th))

    photos.png

     

    2014

     

     

             17th and 18th May 2014

    2014 North Shore Freshwater Championship at Lake Pupuke

    (PLSC members, Radial: Charles Lebret, Kevin Welsh, Loc Eisenring, Ronan Vicariot)

    photos.png

     

             5th April 2014

    Auckland Laser Master Champs at Tamaki Yacht Club
  • Results Standard Open
  • Results Radial
  • (PLSC members: Standard: Andrew Irving, Blair Park, Chantal Grass, Ian Wallace, Marco Canegallo; Radial: Kevin Welsh)

     

     

             29th and 30th March 2014

    2014 North Island Championships. Onerahi Yacht Club

    (PLSC members: Loc Eisenring (S), Ian Wallace (S), Chantal Grass(S) and Shaaron McKee (R))

     

    silvermedal.jpgIan Wallace Second Standard

    silver.jpgPete Linford, Third Standard

    silver.jpgKevin Welsh, Second Radial

             2nd March 2014

    French Bay Yacht Club Regatta

    (PLSC members: Standard: David Barker, Chantal Grass, Ian Wallace and Pete Linford; Radial: Kevin Welsh and Loc Eisenring)

    photos.png

    silvermedal.jpgDario Motta First Standard

             22nd and 23rd February 2014

    Auckland Laser Champs at Tamaki Yacht Club
  • Results Standard Open
  • Results Radial
  • (PLSC members: Standard: Dario Motta, Ian Wallace and Chantal Grass; Radial: Loc Eisenring and Shaaron McKee)

    photos.png

     

             8th and 9th February 2014

    2014 OKI 24 hour race at Lake Pupuke, Auckland

    (PLSC members: Open team 1: Dario Motta and Loc Eisenring, Open Team 2: Andrew Coffin and Emlyn Perry, Open Team 3: Amaury Sciard and Thibault Paillaud, Masters Team 1: Andrew Irving and Ian Wallace, Masters Team 2: Blair Park, Marco Canegallo, Tony Easton, Women Team: Anna Wallace, Chantal Grass and Shaaron McKee and Solo Team: Pete Linford)

    photos.png

     

             1st to 4th February 2014

    Sail Auckland at Royal Akarana Yacht Club

    (PLSC member: Loc Eisenring (Radial))

    photos.png

    bronze.jpgDario Motta, Third Standard

    silver.jpgArthur Ferguson, Second Radial

    silver.jpgJeff Coffin, Third Radial

             27th January

    Auckland Anniversary Regatta at Tamaki Yacht Club
  • Results Standard Open
  • Results Radial
  • (PLSC members: Andrew Coffin (Radial), Arthur Ferguson (Radial), Chantal Grass (Radial), Dario Motta (Standard), Emlyn Perry (Radial), Jeff Coffin (Radial), Ian Wallace (Standard), Loc Eisenring (Radial), Marco Canegallo (Standard), Pete Linford (Standard), Will Perry (Radial))

    photos.png

     

             25th and 26th January

    Taipa Classic Boats Regatta - Taipa Sailing Club

    (PLSC members: Ian Wallace (S) (1st), Andrew Irving (S) (2nd), Chantal Grass (S) (3rd), Shaaron McKee (R) (1st))

     

     

    2013

     

     

             18th and 19th May 2013

    North Shore Freshwaters Championship, Pupuke Boating Club

    (PLSC members: Chantal Grass (S), Kevin Welsh (S), Ian Wallace (S), Shaaron McKee (R))

     

     

             20th April 2013

    Auckland Laser Masters Champs - Tamaki Yacht Club
  • Results Standard
  • Results Radial
  • (PLSC members: Blair Park (S), Chantal Grass (S), Kevin Welsh (S), Paul Tanner (S), Shaaron McKee (R))

     

     

             6th and 7th April 2013

    Onerahi Club Champs at Onerahi Yacht Club

    (PLSC members: Andrew Irving (S), Chantal Grass (S), Ian Wallace (S), Jye Moller-Irving (Open Bic), Shaaron McKee (R))

    photos.png

     

             9th and 10th March

    OKI 24 Hour Race - Murrays Bay Sailing Club

    (PLSC members: Team 1 Open: Dario Motta and Gwnol Bernard, Team 2 Open: Andrew Coffin and Emlyn Perry, Team 3 Masters: Andrew Irving, Don Harland and Ian Wallace, Team 4 Masters: Blair Park, Pete Linford and Tony Easton, Team 5 Woman: Amy Linford, Chantal Grass, Shaaron McKee)

    photos.png

     

             23rd and 24th February

    Auckland Laser Championships - Tamaki Yacht Club
  • Results Standard
  • Results Radial
  • (PLSC members: Don Harland (S), Ian Wallace (S), Kevin Welsh (R) and Shaaron McKee (S))

     

    silvermedal.jpgDon Harland First

    silver.jpgPaul Tanner, Second,

    silver.jpgDavid Barker, Third

             10th February

    French Bay Yacht Club Regatta

    (PLSC members: Blair Park, Chantal Grass, David Barker, Don Harland, Paul Tanner)

    photos.png

    silvermedal.jpgJock Bilger, First, 55 +

    silver.jpgShaaron McKee, Second, under 55

             30th January to 1st February

    Wanganui New Zealand Masters Game 2013

    (PLSC members: Jock Bilger, Shaaron McKee)

    The N.Z. Masters Games Yachting Championship were held by the Sailing Wanganui (Wanganui Sailing Club Inc.) on Friday 1st to Sunday 3rd February 2013 and were sailed on the Whanganui River lower reaches in the vicinity of the Clubhouse, Gilberd Street

     

     

             28th January

    Auckland Anniversary Regatta at Tamaki Yacht Club(PLSC members: Amy Linford (4.7), Chantal Grass (Standard), David Barker (Standard), Don Harland (Standard), Graham Donavan (Standard), Ian Wallace (Standard), Paul Tanner (Standard), Pete Linford (Standard), Shaaron McKee (Radial))

    photos.png

     

             16th to 20th January

    2013 NZ Laser Nationals at Napier
  • Results Standard Open
  • Results Master Standard
  • Results Master Radial
  • Results 4.7
  • (PLSC members: Amy Linford (4.7), Chantal Grass (Standard), Dario Motta (Standard), Ian Wallace (Standard), Jeff Coffin (Radial), Pete Linford (Standard))

    photos.png

     

             15th December

    Weymouth 2-day Meltdown Regatta

    (PLSC members: Andrew Irving (S), Blair Park (S), Don Harland (S), Paul Tanner(S))

     

     

             5th and 6th January

    Taipa Classic Boats Regatta - Taipa Sailing Club

    (PLSC members: Ian Wallace (S) (1st), Andrew Irving (S) (2nd), Chantal Grass (S) (3rd))

     

     

    2012

     

    goldmedal.jpgKevin Welsh, Second Radial Master

             24th and 25th November

    Laser North Island Championships Napier Sailing Club
  • Results Standard
  • Results Radial
  • (PLSC members: Dario Motta (S), Kevin Welsh (R))

     

    goldmedal.jpgDario Motta, First Laser

             16th September

    Manly Icebreaker Regatta Manly Sailing Club

    (PLSC members: Andrew Irving (S), Blair Park (S), Daria Motta (S), Ian Wallace (S), Jeff Coffin (R), Paul Tanner(S), Sam Turner(S))

    photos.png

    goldmedal.jpgJeff Coffin, First Radial Master

             19th and 20th May

    North Shore Freshwater Championship Pupuke Sailing Club

    (PLSC members: Chantal Grass (S), Daria Motta (S), Don Harland (S),Ian Wallace (S), Jeff Coffin (R), Shaaron McKee (R))

     

     

             21st April 2012

    Auckland Laser Master Champs at Tamaki Yacht Club

    (PLSC members: Chantal Grass (S), Ian Wallace (S), Marco Canegallo (S), Paul Tanner (S), Shaaron McKee (R))

     

     

             18th/19th February 2012

    2012 OKI 24 hour race at Lake Pupuke, Auckland

    (PLSC members: Open Team 1: Dario Motta and Tom Connal (13th), Open Team 2: Aaron Wharton, Graham Donovan, Masters Team: Don Harland, Ian Wallace, Pete Lindford, Women's team Chantal Grass, Claire Postlethwaite, Shaaron McKee)

    photos.png

    silvermedal.jpgDario Motta, Second Laser Standard

             6th & 7th March

    2012 Auckland Anniversary Regatta at Tamaki Yacht Club, Auckland

    (PLSC members: Chantal Grass, Dario Motta, Don Harland, Ian Wallace, Ian Young, Paul Tanner)

    photos.png

     

             21st to 24th January

    2012 NZ Laser National Championships at Worser Bay Boating Club, Auckland

    (PLSC members: Dario Motta (Radial Open), Emlyn Perry (4.7), Ian Wallace (Standard Masters), Shaaron McKee (Radial Masters))

    photos.png

     

    2011

     

     

             13th November

    2011 North Harbour Laser Masters - Lake Pupuke

    (PLSC members: Full - Don Harland. Radial - Jeff Coffin, Shaaron McKee)

     

     

             4th and 5th June

    Queen's Birthday Regatta - Port Ohope

    (PLSC member: Laser 4.7 - Jeff Coffin)

     

     

             30th April

    Auckland Laser Masters Championship 2011 - Tamaki Yacht Club

    (PLSC members: Full - Don Harland, Ian Wallace, Ian Young, Paul Tanner. Radial - Shaaron McKee)

     

     

             27th and 28th March

    OKI 24 hour race at Lake Pupuke

    (PLSC members: Masters: Don Harland, Ian Wallace, Ian Young; Women: Chantal Grass, Claire Postlethwaite, Shaaron McKee)

    photos.png

     

             12/13th February

    Auckland Laser Champs 2011

    (PLSC members: Ian Wallace, Chantal Grass)

     

    silvermedal.jpgJock Bilger, Second, 50 +

    bronzemedal.jpgShaaron McKee, Second, under 50

             30th January to 1st February

    Wanganui New Zealand Masters Game 2011

    (PLSC members: Jock Bilger, Shaaron McKee)

    The N.Z. Masters Games Yachting Championship were held by the Sailing Wanganui (Wanganui Sailing Club Inc.) on Friday 4th to Sunday 6th February 2011 and were sailed on the Whanganui River lower reaches in the vicinity of the Clubhouse, Gilberd Street

    photos.png

     

             2nd to 6th February 2011

    Sail Auckland 2011 at Takapuna Boating Club, Auckland

    (PLSC member: Ian Wallace)

     

     

             6th & 7th March

    2011 NZ Laser National Championships at Torbay Sailing Club, Auckland

    (PLSC members: Chantal Grass, Don Harland, Emlyn Perry, Jeff Coffin, Ian Wallace)

    photos.png

     

    2010

     

     

             11th to 19th September

    Masters Laser World Championship - Hayling Island, UK

    (PLSC member: Ian Wallace)

    photos.png

     

             29th August

    Takapuna Sailing Centre Ice-Breaker Laser Regatta

    (PLSC members: Ian Wallace (Standard), Jeff Coffin (Radial))

     

    silvermedal.jpgJeff Coffin, Second

             5th & 6th June

    Port Ohope Queens Birthday Regatta

    (PLSC member: Jeff Coffin)

     

    goldmedal.jpgIan Wallace, First, Grand Master

             15th and 16th May

    North Shore Freshwater Championship Pupuke Sailing Club

    (PLSC members: Ian Wallace, Jeff Coffin, Will Perry)

     

    goldmedal.jpgIan Wallace, First, Grand Master

             17th April

    Auckland Laser Master Championship, Tamaki Yacht Club

    (PLSC members: Ian Wallace, Don Harland, Shaaron McKee)

     

     

             27th and 28th March

    OKI 24 hour race at Lake Pupuke

    (PLSC members: Masters: Don Harland, Ian Wallace, Tony Easton; Women: Chantal Grass, Claire Postlethwaite, Shaaron McKee, )

    photos.png

     

             6th & 7th March

    Auckland Laser Championship 2010 at Tamaki Yacht Club

    (PLSC member: Ian Wallace)

     

     

             13th & 14th February

    Manly Laser Regatta

    (PLSC member: Ian Wallace)

     

     

             1st February

    Auckland Anniversary Regatta at Tamaki Yacht Club

    (PLSC member: Shaaron McKee)

     

     

             23rd to 26th January

    2010 NZ Laser Nationals at Timaru

    (PLSC members: Chantal Grass (Radial), Shaaron McKee (Radial), Ian Wallace (Standard))

    photos.png

     

    2009

     

    bronzemedal.jpgIan Wallace, Third, Grand Master

             8thNovember

    2009 North Harbour Masters at Lake Pupuke

    (PLSC members: Chantal Grass (Radial), Shaaron McKee (Radial), Ian Wallace (Standard))

     

     

             7thNovember

    Junior Classes Regatta at Howick Beach, Howick Sailing Club

    (PLSC member: Andrew Coffin, Optimist, Green Fleet, 14th)

     

     

             20thSeptember

    Icebreaker Regatta at Manly

    (PLSC member: Jeff Coffin, 8th)

     

     

             16thMay

    2009 North Shore Freshwater Championship at Lake Pupuke

    (PLSC members: Shaaron McKee, Ian Wallace)

     

     

             28thand 29th March

    OKI 24 hour race at Lake Pupuke

    (PLSC members: Chantal Grass, Shaaron McKee, Ian Wallace)

    photos.png

    goldmedal.jpgIan Wallace, First, Grand Master

             17th March

    Auckland Laser Master Championship, Tamaki Yacht Club

    (PLSC members: Ian Wallace)

     

    goldmedal.jpgJock Bilger, First, Great Grand Master

    bronzemedal.jpgShaaron McKee, Third, Master

             30th January to 1st February

    Wanganui New Zealand Masters Game 2009

    (PLSC members: Jock Bilger, Shaaron McKee)

    The N.Z. Masters Games Yachting Championship were held by the Sailing Wanganui (Wanganui Sailing Club Inc.) on Friday 30th January to Sunday 1st February 2009 and were sailed on the Whanganui River lower reaches in the vicinity of the Clubhouse, Gilberd Street

    photos.png

     

             24th January to 27th January

    NZ Laser Nationals New Plymouth

    (PLSC members: Jeff Coffin, Emlyn Perry, Ian Wallace)

    The 2009 NZ Laser Championships was hosted by New Plymouth Yacht Club.  The 4 day National Championship attracted a record fleet of over 130 boats and international entries from Switzerland, Ireland, Israel, France, Australia, Korea, Canada and the Cook Islands. 

    photos.png

     

    2008

     

     

             9th November

    2008 North Harbour Masters Championship

    (PLSC members: Shaaron McKee, Ian Wallace)

    Hosted by Lake Pupuke at Takapuna

     

     

             28th September

    Manly Icebreaker

    (PLSC members: Jeff Coffin)

     

    goldmedal.jpgIan Wallace, First, Grand Master, Eric Williams Memorial Trophy

             17th May

    North Shore Freshwater Championship

    (PLSC members: Jeff Coffin, Ian Wallace)

    Hosted by Lake Pupuke at Takapuna

    photos.png

     

             23rd to 24th February

    OKI 24 hour race at Lake Pupuke

    (PLSC members: Jeff Coffin, Tony Easton, David Worsnop)

    photos.png

     

             16th to 24th February

    2008 Laser World Championships

    (PLSC members: Kevin Welsh, Ian Wallace)

    Terrigal, a delightful holiday town about 1.5 hours drive north from Sydney, was the venue for the 2008 Laser World Championships. The superb climate, open sailing water, beautiful local beaches and excellent onshore facilities drew hundreds of Australian and overseas competitors to this major international event. The host club and organising authority was Gosford Sailing Club

    photos.png

    bronzemedal.jpgKevin Welsh, 3rd Laser Radial Master

             26th to 30th January

    NZ Laser Nationals Lake Taupo 

    (PLSC members: Tony Easton, Shaaron McKee Kevin Welsh, Ian Wallace)

    photos.png

     

             26th January

    2008 Auckland Anniversary Regatta - Tamaki Yacht Club

    (PLSC members: Richard Bartlett)

     

     

    2007

     

    silvermedal.jpgIan Wallace, Second, Grand Master

             17th & 18th November

    2007 North Harbour Masters Championship

    (PLSC members: Ian Wallace)

    Hosted by Lake Pupuke at Takapuna

     

     

             2nd September

    Takapuna Sailing Centre Laser Icebreaker Regatta

    (PLSC members: Ian Wallace)

     

    goldmedal.jpgJock Bilger, First, Great Grand Master

             16th February to 18thFebruary

    Wanganui New Zealand Masters Game 2007

    (PLSC members: Jock Bilger, Shaaron McKee)

    The N.Z. Masters Games Yachting Championship were held by the Sailing Wanganui (Wanganui Sailing Club Inc.)

     

     

             2nd & 3rd June

    Queen's Birthday Regatta at Port Ohope Yacht Club

    (PLSC members: Shaaron McKee, Chantal Grass, Ian Wallace)

    photos.png

    goldmedal.jpgKevin Welsh, 1st Laser Radial Master

             19th May

    North Shore Freshwater Championship

    (PLSC members: Tony Easton, Shaaron McKee, Kevin Welsh, Ian Wallace)

    Hosted by Lake Pupuke at Takapuna

    photos.png

     

             21st February

    2007 New Zealand Laser Nationals , Doves Bay, Kerikeri

    (PLSC members: Ian Wallace)

     

    goldmedal.jpgIan Wallace, First, Grand Master

             27th to 28th January

    Auckland Laser Master Championship, Tamaki Yacht Club

             (PLSC members: Ian Wallace, Chantal Grass)

     

     

             26th January

    Auckland Anniversary Regatta, Tamaki Yacht Club

             (PLSC members: Shaaron McKee, Kevin Welsh, Ian Wallace, Chantal Grass)

     

     

    2006

     

     

             12th November

    2006 North Harbour Masters Championship

    (PLSC members: Chantal Grass, Ian Wallace)

    Hosted by Lake Pupuke at Takapuna

     

     

             20th May

    North Shore Freshwater Championship

    (PLSC members: Kevin Welsh, Shaaron McKee, Chantal Grass)

    Hosted by Lake Pupuke at Takapuna

     

     

             11th to 12th February

    OKI 24 hour race at Lake Pupuke

             (PLSC members: Shaaron Mckee, Tony Easton, Chantal Grass and Ian Wallace)

    photos.png

    goldmedal.jpgIan Wallace, First, Grand Master

             January

    Auckland Laser Championship, Tamaki Yacht Club

    (PLSC members: Chantal Grass, Ian Wallace)

     

     

             January

    Auckland Anniversary Regatta, Tamaki Yacht Club

    (PLSC members: Chantal Grass)

     

     

    2005

     

     

             21st May

    North Shore Freshwater Championship

    (PLSC members: Chantal Grass, Shaaron McKee)

    Hosted by Lake Pupuke at Takapuna

     

     

             13th November

    2005 North Harbour Masters Championship

    (PLSC members: Chantal Grass, David Worsnop)

    Hosted by Lake Pupuke at Takapuna

     

    goldmedal.jpgKevin Welsh, 1st Laser Radial Master

             11h to 14th February

    2005 New Zealand Laser Nationals, Napier SC

    (PLSC members: Kevin Welsh)

     

    goldmedal.jpgJock Bilger, First Laser Class

             16th February to 18thFebruary

    Wanganui New Zealand Masters Game 2005

    (PLSC members: Jock Bilger, Shaaron McKee)

     

     

    2004

     

     

             15th to 16th May

    North Shore Freshwater Championship

    (PLSC members: Chantal Grass)

    Hosted by Lake Pupuke at Takapuna

     

     

             14th February

    South Pacific Masters Games at Lake Ngaroto

    (PLSC members: Chantal Grass, Shaaron McKee)

    Hosted by Lake Ngaroto Sailing Club

     

    goldmedal.jpgChantal Grass, 1st Laser Woman

             26th January

    Auckland Anniversary Regatta, Tamaki Yacht Club

    (PLSC members: Shaaron McKee, Chantal Grass)

     

     

    2003

     

     

             9th November

    2003 North Harbour Masters Championship

    (PLSC members: Kevin Welsh, Shaaron McKee)

    Hosted by Lake Pupuke at Takapuna

     

     

             17th to 18th May

    North Shore Freshwater Championship

    (PLSC member: Shaaron McKee)

    Hosted by Lake Pupuke at Takapuna

     

    goldmedal.jpgKevin Welsh, 1st Laser Radial Master

             14h to 17th February

    2003 New Zealand Laser Nationals, Manly Sailing Club

    (PLSC members:Kevin Welsh)

     

     

    2002

     

     

             18th to 19th May

    North Shore Freshwater Championship

    (PLSC members: Kevin Welsh)

    Hosted by Lake Pupuke at Takapuna

     

    goldmedal.jpgKevin Welsh, 1st Laser Radial Master

             16h to 10th February

    2002 New Zealand Laser Nationals, Lake Taupo

    (PLSC members:Kevin Welsh)

     

     

    2001

     

    goldmedal.jpgKevin Welsh, 1st Laser Radial Master

             3rd to 6th February

    2001 New Zealand Laser Nationals

    (PLSC members:Kevin Welsh)

     

     

    2000

     

    goldmedal.jpgKevin Welsh, 1st Laser Radial Master

    2000 New Zealand Laser Nationals

    (PLSC members:Kevin Welsh)

     

     

    ___________________________________________________________________________________________